środa, 7 maja 2014

"JANTAR" SPOTKANIE INFORMACYJNE

07 maja 2014

Witamy wszystkich i zapraszamy do odwiedzin na kartę wspomnień z naszych zajęć w ramach Projektu "POMORSKIE - DOBRY KURS NA EDUKACJĘ” Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską.

Nasza Grupa pod nazwą „Jantar” pracuje nad projektem "Morze Bałtyckie - kraina bursztynu” obszaru tematycznego „Skarby Bsłtyku”. W ramach zajęć przygotowujemy folder informacyjny o faunie i florze Morza Bałtyckieg w formie obrazkowej oraz bursztynie i jego pochodzeniu, cennych właściwościach. W trakcie pracy postaramy się odpowiedzieć na pytanie: „Czy bursztyn to tylko skamielina, co kryje     w sobie?"


Czy to tylko zastygłażywica? No, nie - Bursztyn ma trudno do określenia właściowść, gdyż jest substancją złożoną z wielu minerałów. Jest dość mało plastyczny. Rozpada  się na kawałeczki   w wysokiej temperatury, topnieje przy 350 stopniach. Jest przyjemny w dotyku, lekko ogrzany pachnie i elektryzuje się przyciągając papier (w ten sposób kiedyś potwierdzano jego prawdziwość). Poza biżuterią wykonywano z niego przedmioty użytkowe, lub jako kamień lecznicy stosowany był w medycynie i kosmetyce.

Warto wiedzieć, że:
- Jantar jest jednym z najbardziej charakterystycznych kamieni w polskim zdobnictwie (szczególenie docenianianie w starożytności tzw. ambry z włos. W okresie starożytnego Rzymu powstał słynny bursztynowy szlak, prowadzący przez Europę nad Bałtyk. Największą znaną bryłą ważąca 9,75 kg znaleziono w okolicach Kamienia Pomorskiego.
Bursztynowa Komnata
Polski bursztyn zasłynął w Europie nie tylko dzięki produkcji biżuterii i przedmiotów użytkowych, ale przede wszystkim rozsławiła do Bursztynowa Komnata (komnata pałacowa zamówiona przez Fryderyka I Hohenzollerna w 1701 roku u gdańskich mistrzów jubilerskich). Skradziona przez Niemców podczas II wojny światowej, dziś niednaleziona. Jest symbolem zaginionego skarbu. 

 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz